تبلیغات
روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو - مطالب تیر 1393

روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو

پتانسیل بالقوه شمال غربی ترین روستای ایران برای توسعه گردشگری آذربایجان غربی

شبکه مجازی اطلاع رسانی دنا در مطلبی که در تاریخ 17/3/1393 منتشر شده است روستای رند را چنین توصیف می کند :

در شمال غربی ترین نقطه ایران پهناور روستایی در کنار کوه قرار دارد که درصورت ایجاد بسترهای لازم می تواند برند خوبی برای نمایش پتانسیل های گردشگری منطقه و حتی استان غریب آذربایجان باشد.

 

خبرنگاران ارومیه میهمان میهمان نوازان رند!

همایش پیاده روی منطقه آزاد ماکو فرصتی را پدید آورد تا در حاشیه این مراسم از روستایی که اخیرا بعنوان روستای هدف گردشگری منطقه آزاد ماکو لقب گرفته بازدیدی دوساعته داشته باشیم. بازدیدی از این روستا و دیداری با اهالی باصفایش که آنقدر مهمان نوازند که در این دیدار چندساعته خبرنگاران را شرمنده کردند.

نامش را "رند" نهاده اند و بدین نام خوانده می شود. شاید دلیلش این باشد که مردمانش رندصفت اند و زیرکی نهفته در ژن هایشان موجود است. بهرحال توصیف این روستای تاریخی هرچقدر هم که سخت باشد ارزشش را دارد چرا که بهشت گمشده یا همان "پارادایس"ی است که در آرمانشهر باید ردپایش را پیدا کرد.

روستای رند در 15 کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. با یک جست و جوی چند ثانیه ای در فضای مجازی این اطلاعات را می توان درباره رند استخراج کرد. اطلاعاتی که هنوز دانشنامه اینترنتی یا همان ویکی پدیای معروف آن را در مدخل فهرست بلندبالای خود وارد نکرده است.

 

 

رند در فضای مجازی ...

در توصیف این روستا در اینترنت آمده است: " این روستا سرسبز در دامنه کوه قرار گرفته و وجود چشمه های جوشان آب معدنی ، این روستا را در منطقه از شهرت فراوانی برخوردار ساخته است. جمعیت آن طبق سرشماری سال 1385 بالغ بر ۴۵۰نفر بوده است.چشمه هایی همچون کند بولاغی ، قمیشلی بولاغ ، جیللی بولاغ، گول اویز و کربلایی نظر بولاغی واقع در ارتفاعات شمال روستا از چشمه های این روستای سرسبز میباشند. در طی سالهای حکمرانی اورارتوها روستای رند بعنوان منطقه ای سوق الجیشی نقشی مهم در حفظ قلمرو آنان داشته است چنانکه پتروفسکی در کتاب تاریخ اورارتو و در ذکر قلعه های آنان از قلعه ای بنام رنت نام می برد قلعه ای که به قول او در نه کیلومتری ماکو واقع شده است قلعه ای که اینک جز خرابه های پی های آن چیزی از آن برجای نمانده است و تنها رد پای پدران اورارتویی ما را در این سرزمین به یادگار نهاده است."

 

روستایی در دل کوه با آب و هوای معتدل!

با پرس و جویی که از اهالی باصفای رند کردیم رند را دارای آب و هوای سرد معتدل معرفی کردند و زمستان هایش را سرد توصیف. ضمنا وجود روخانه ساری سو و جویبارهای کوچک آب باعث شده تا رند همیشه هوای مرطوبی داشته باشد.

از آنجائیکه شغل اکثر روستاییان استان غریب مان، کشاورزی و دامپروری است طبیعتا رندی ها نیز به این مشاغل مشغولند و باغداری، زراعت و دامپروری سه شغل اهالی رند محسوب می شود.

با استناد به سخنان اهالی رند، روستا با باغ‌هایی پر از درختان گیلاس، آلبالو، هلو، سیب ، زرد آلو و گردو احاطه شده است.پوشش گیاهی ارتفاعات و کف این روستا گل گاوزبان، آویشن، گل بنفشه، گل ختمی، چای کوهی، ترشک کوهی، کاک اوتی و... می باشد و وجود درختان کوتاه جنگلی در ارتفاعات این روستا به زیبایی های آن افزوده است.

 

ساری سو چایی، رودی که از میان رندان می گذرد

رودخانه یا همان "چای" در زبان محلی مردم ترک دیار آذربایجان، جزو لاینفک مناطق روستایی است چرا که وجود کوههای ستبر در آذربایجان و آب شدن برف های کوهستان ها در هر محال شهرهای آذربایجان رودخانه هایی را جاری کرده است و زمین های زراعی را سیراب.

رودخانه ساری سو که از میان رند می گذرد از دریاچه‌ای به نام بلیک گلو در خاک ترکیه سرچشمه گرفته و از طریق تالاب یاریم قیه بازرگان در نزدیکی بازرگان وارد ایران می‌شود و پس از عبور از روستای رند به رودخانه زنگبار منتهی می‌گردد. این رودخانه آب مورد نیاز آبیاری روستای رند و دیگر روستا های اطراف را تامین می کند.

این توصیفات شاید برای ترسیم یک روستای باصفا در ذهن مخاطبان کافی باشد اما دیدن رند و بازدید از این روستا می تواند خاطره ای وصف نشدنی را در اذهان گردشگران ثبت نماید.

 

چهره خسته "رند" شاداب می شود

در بازدید از این روستا مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو خبرنگاران را همراهی می کرد و توضیحات کافی درباره این روستا داد.

دکتر بیننده درباره رند گفت: روستای رند یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه است و کاوش های باستانشانسی در آینده ای نزدیک در این روستا انجام می شود.

وی بازسازی بازار قدیمی رند را از اولیت های اساسی منطقه آزاد برشمرد و خاطرنشان کرد: ساخت باغ پرندگان و مرمت و راه اندازی آسیاب قدیمی روستای رند و احداث خیابانی به نام خیابان قدم را برای پیاده روی گردشگران و ساخت کاشانه مهمان هایی به صورت سنتی در روستای رند را از جمله برنامه های منطقه آزاد ماکوست که در انجام آن در ماههای آینده هستیم.

 

وقتی دود از کنده بلند می شود!

دره روستای رند در کنار کوه این روستا قرار دارد که بسیار سرسبز و دیدنی است.علاوه بر اینکه دکتر بیننده در این بازدید خبرنگاران را راهنمایی می کرد موسی رندی رئیس شورای روستای رند نیز همراه ما بود و درباره جاذبه های این روستا با شور و حرارت خاصی صحبت می کرد و تقریبا چیزی در مایه های پرویز جلیلی خودمان بود البته سر و حال تر و قبراق تر چون با پشتکی که او در بین خبرنگاران و در بین رقص محلی زد نشان داد دود از کنده بلند می شود!!!

می گویند حاج موسی رندی نائب قهرمانی کشتی ایران در رده های پایه بوده است. مردی که موهایش تقریبا سفید شده و علاوه بر ریش سفیدی و ریاست شورا، یک آژانس معاملات مسکن نیز در میدان روستا دارد تا شغل چهارمی هم برای خودش علاوه بر دامپروری، کشاورزی و ریاست شورا جمع و جور کرده باشد.

خلاصه اینکه "رند" فردا از "رند" امروز متفاوت تر است چرا که سایه سنگین حمایت سرمایه گذاران منطقه آزاد ماکو از این روستا می تواند فرجام خوبی برای گردشگری منطقه داشته باشد.

منبع : http://dana.ir/News/97023.htmlنوشته شده توسط روستای رند در شنبه 14 تیر 1393 ساعت 11:55 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

«رند»؛ بهشتی روی شانه كوهستان

نوشته زیر از وبلاگ منهای حرف نوشته اسکندر خنجری می باشد که با دوستان خبرنگارش همراه با جناب دکتر بیننده مهمان روستای رند بودند :

 سرزمین پر از میراث ماكو در دلش نگین هایی از سرسبزی و طراوت را جا داده كه دل هر بیننده ای را به خود جذب می كند. كافی است كه یكبار امتحان كنید سفر به ماكو در شمالی غربی ترین نقطه آذربایجان غربی برای بسیاری خاطره انگیز بوده و هست. دروازه ایران به اروپا را باید از نزدیك دید.

در 15 كیلومتری شهرستان ماكو روستای تاریخی و پرطراوت رند قرار دارد. روستایی با مردمانی كه برای میهمان نوازی از همدیگر سبقت می گیرند. مهربانی و سادگی در این روستای 150 خانواری كه این روزها مسئولین سنگین جذب گردشگر برای منطقه آزاد ماكو را به دوش می كشد آنقدر جاری  و ساری است كه هر گردشگر و رهگذری با یك بار حضور در این مكان زیبا و  دلنواز شیفته شده و می خواهد دوباره به این روستا سفر كند.

صبح که خورشید به دشت لبخند می‌زند، عطر نان تازه‌ای که مادر در تنور خانه پخته، همه رند را پر می‌کند. پدر دستان مهربانش را بر صورت كودكان رندی می‌کشد و راهی مزرعه و باغ می‌شود و دوباره روز رند آغاز می‌شود.مهمان شده‌ایم، به سفره‌ای که تو با عشق برایمان گسترده‌ای، به غذایی که بوی مهربانی می‌دهد، به نان و پنیری که طعم خوشبختی دارد. به موسقی اصیلی كه یادگار پدران هنرمندی است كه در دل سرسبزی و بكری « دره سو» چنگ زدند و نواختند تا طبیعت جان بگیرد.

سفری دسته جمعی با دوستان خبرنگار به دعوت منطقه آزاد ماكو برای دیدن روستایی با هزاران طراوت تازه. روستای رند را با پیشینه تاریخی اش بسیاری از مردمان ایران زمین می شناسند. به گفته اهالی ریشه نام این روستا به حضور ارامنه در این روستا بر می گردد. آن وقتها« رند»،« رنت» نامیده می شد با گذشت زمانها به رند تغییر یافت.

از انبوه تنهایی و دیوارهایی از جنس تاریكی و زمختی زندگی شهری به سرزمین سبز پناه بریدم. كنار دره سو و آسیاب های قدیمی، كنار رودخانه و دشت پر از گل این روستا. كنار خانه های قدیمی . جاده پر از خاطره با دوستان نشستیم و در زیر باران خدادادی، بغل دست اهالی رندی زیر چادری از مهربانی به حرفهای قشنگ و ساده فریدون صلصالی شاعر خوش قریحه روستای رند گوش دادیم.

نان محلی كه اهالی « یوخا»یش صدا می زنند. سبزی و پنیر محلی، ماهی بریان شده و چای دبش رندی را اگر در كنار مهربانی شورای روستا و اهالی خوش برخوردش بگذاری می شود توصیف روستایی با هزاران ناشناخته كه شناختن گوشه گوشه از زیبایی هایش نیازمند سفری است خاطره انگیز.

 كنار آبشار دره سو بایستی و بگویی باور کن خسته‌ام. خسته از لبخندهای اجباری، خسته از بهانه‌های تکراری، خسته از نگاه‌هایی که نیامده می‌روند، خسته از حرف‌هایی که «نا» ندارند و بوی نان می‌دهند. حرف‌هایی که حرف دلمان نیست. حرف‌هایی که نمی‌توانیم باور کنیم. اما با وجود تو ای آبی سركش و طغیانگر، حالم خوب است. آنقدر خوب كه با وجود بارش قطرات زیبای باران در این دشت پر از آب هم می خواهم بایستم و خیس شوم تا بلكه بیشتر برایم بگویی. با صدای دلنشینت كه برخورد با صخره های دره سمفونی زیبایی را خلق می كند ، از دره سو، از دخمه غریب فرهاد آنگاه كه به یاد شیرین دل كوه دره سو را شكافت.

درست است عده‌ای می‌گویند، گاهی باید خودمان را برداریم و برویم تا قدرمان را بهتر بدانند. درست است که گفته‌اند «دلاخوکن به تنهایی که از تن‌ها بلا خیزد» ولی ما که فقط به حرف دلمان گوش می‌کنیم و قرار است به حرف‌های دیگران احترام بگذاریم و اعتنا نکنیم، ولی ما که فقط با حرف‌های هم زنده‌ایم و با نگاه‌های هم دنیا را رصد می‌کنیم و از منقار هم دانه برمی‌چینیم. چطور می شود در روستای رند با وجود مردمانی مهربان و دوست داشتنی و ساده دل به تنهایی خو كرد!

دكتر بیننده مدیر گردشگری منطقه آزد ماكو كه تحصیل كرده مباحث گردشگری و میراث فرهنگی است می گفت برای اینكه شادابی و محاسن زیاد روستای رند به مردم شناخته شود و مردم بیشتری از این طبیعت بكر خداوندی بهره بگیرند برنامه های متنوعی تدارك دیده شده است از احداث خیابان خاطره انگیز« قدم» تا برنامه های پنجشنبه  و جمعه شب های رند.

از مرمت آسیاب های آبی گرفته تا خانه های قدیمی. از برپایی سفره های سنتی كنار دست آبشار دره سو، كالسكه سواری تا آشنا ساختن گردشگران با پیشینه تاریخی روستای رند.

باید بود و دید كه چطور موسی رندی رئیس شورا ی رند از روستایش تعریف می كند. چطور با حرارت خاصی كه متعلق به اهالی همین منطقه است از رند می گوید. از مردمان غیرتمند و پاكش. از روزهایی كه گردشگران زیادی به منطقه می آید و آنها با كمك اهالی در خدمت گردشگران هستندو برایشان اسباب آسایش را مهیا می كنند.

روستای رند با طبیعت بكر و دست نخورده اش در منطقه آزاد ماكو از حضور گردشگران خوشحال می شود و برای میهمان كم  نمی گذارد. دوستداران طبیعت گردی و سیاحت می توانند با سفر به این منطقه و روستای رند اوقات خاطره انگیزی را برای خود و خانواده شان خلق كنند.

نوشته : اسکندر خنجری

منبع : http://menhayeharf.blogfa.com/ ( نوشته یکی از خبرنگاران)نوشته شده توسط روستای رند در یکشنبه 8 تیر 1393 ساعت 08:40 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو خبرداد: برگزاری جشنواره بازی‌های بومی در روستاهای هدف گردشگری ماکو

       ماکو و توسعه

 

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو خبر داد

برگزاری جشنواره بازی‌های بومی در روستاهای هدف گردشگری ماکو

خبرگزاری تسنیم: مدیر گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو گفت: به منظور نشاط بخشی به جامعه و جذب گردشگر بازیهای بومی محلی در روستاهای هدف گردشگری منطقه آزاد ماکو برگزار می شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، نخستین جشنواره بازیهای بومی محلی روستاهای منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو با شرکت عموم مردم در سودره سی ماکو برگزار شد.

این جشنواره توسط معاونت فرهنگی و گردشگری و اجتماعی و با همکاری شورای اسلامی ماکو و اهالی روستای رند برگزار شد.

مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در حاشیه این جشنواره در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: جذب گردشگر در صدر برنامه های این سازمان قرار دارد.

علی بیننده گفت: مدیریت گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو با شناسایی ظرفیت های منطقه جشنواره بازیهای محلی را به فراخور مناسبت ها برگزار می کند چرا که شناساندن قابلیت های منطقه نقش موثری در جذب گردشگر و اشتغال پایدار دارد.

وی افزود: این برنامه ها در روستاهای هدف گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو برگزار می شود.

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: بازیهایی که در این جشنواره اجرا می شود شامل قیش قیش به اصطلاح فارسی وجب وجب، درو سنتی، اسب دوانی، دو استقامت، کشتی و طناب کشی هستند.

برترین های جشنواره با اهدای جوایزی تجلیل شدند.

 

           

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکوو توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو وتوسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

ماکو و توسعه

از جناب آقای شهروز قربان زاده هم به خاطر زحمتی که برای تهیه خبر در این مراسم  کشیدند سپاسگزاریم

منبع خبر :http://maku-sasi.blogfa.com/نوشته شده توسط روستای رند در شنبه 7 تیر 1393 ساعت 10:39 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

جشنواره بازی های بومی و محلی روستای گردشگری رند :

روستای رند

بازی کمر

رقص سنتی

مسابقه طناب کشی روستاهای رند و علی آباد

 نوشته شده توسط روستای رند در شنبه 7 تیر 1393 ساعت 09:47 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

اولین جشنواره بازی های بومی محلی منطقه آزاد ماکو در روستای گردشگری رند برگزار شد

اولین جشنواره بازی های بومی محلی روستاهای منطقه آزاد تجاری وصنعتی ماکو با شرکت عموم علاقمندان در دره روستای رند (سودره سی) به همت معاونت فرهنگی و گردشگری و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ماکو و با همکاری شورای اسلامی و اهالی روستای رند برگزار شد.

به گزارش سایت منطقه آزاد ماکو، مدیر گردشگری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو گفت: در راستای نشاط بخشی به جامعه و جذب گردشگر، بازی های بومی محلی در روستاهای هدف گردشگری منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

«علی بیننده» با اعلام این که جذب گردشگر در صدر برنامه های این سازمان قرار دارد اظهار کرد: این مدیریت با شناسایی پتانسیل های  منطقه، جشنواره بازی های محلی را به فراخور مناسبت ها برگزار خواهد کرد زیرا معتقدیم شناساندن قابلیت های منطقه نقش موثری در جذب گردشگر و اشتغال پایدار دارد.

گفت: این برنامه ها در روستاهای هدف گردشگری سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو برگزار می شود.

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: بازی هایی که روز جمعه برگزار شد شامل درو سنتی، اسب دوانی، دو استقامت، کشتی، طناب کشی و وجب وجب (کمرکمر) بود.

در پایان این جشنواره به برندگان جوایزی به رسم یادبود هدایایی اهدا شد.

منبع خبر : http://www.makufz.org/نوشته شده توسط روستای رند در شنبه 7 تیر 1393 ساعت 06:48 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

روستای رند ، بهشت ناشناخته شمالغرب کشور


    منبع : http://www.issisoz.ir


نوشته شده توسط روستای رند در چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 07:41 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

حجت الاسلام زم به روستای رند خواهد آمد . . .

حجه الااسلام زم

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور از منطقه آزاد ماکو دیدن می کند.

به گزارش سایت سازمان منطقه آزاد ماکو، سفر 2 روزه حجت الاسلام «محمدعلی زم» معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای هماهنگی دبیرخانه مناطق آزاد کشور با هدف بسط و توسعه برنامه های فرهنگی و همچنین حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی منطقه آزاد جهت تصویب موارد فرهنگی منطقه آزاد ماکو انجام می شود .

حجت الاسلام زم در این سفر همچنین از بناهای تاریخی و روستاهای هدف گردشگری منطقه آزاد ماکو  ( روستای رند  ) بازدید خواهد کرد.نوشته شده توسط روستای رند در چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 06:02 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

برگزاری جشنواره گردشگری رند در جمعه هفته جاری

مدیر امور گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری جشنواره گردشگری در دره روستای رند خبر داد.

به گزارش سایت سازمان منطقه آزاد ماکو، دکتر «علی بیننده» با اشاره به انتخاب روستای رند به عنوان روستای هدف گردشگری در منطقه آزاد ماکو، اظهار کرد: این سازمان درصدد است با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و نیز تفریحی، بتواند گام های بلندی برای معرفی این روستای زیبا بردارد.

وی با اعلام اینکه در یکی از نخستین این برنامه ها، روز جمعه هفته جاری 6 تیرماه، جشنواره گردشگری رند برگزار می شود، گفت: در این جشنواره بازی های محلی، اسب سواری، طناب کشی، درو سنتی و برنامه های متنوع دیگری برگزار خواهد شد.نوشته شده توسط روستای رند در سه شنبه 3 تیر 1393 ساعت 10:17 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

رند؛ جلوه ای از بهشت افلاک روی خاک

بهشت ناشناخته ایران در ماکو است.
به گزارش سایت سازمان منطقه آزاد ماکو، روزنامه همشهری ویژه آذربایجان غربی در گزارشی به معرفی روستای «رند» از توابع شهرستان ماکو پرداخته است که متن این گزارش در ادامه می آید: کمتر می توان کسی را در آذربایجان غربی سراغ گرفت که رابطه ای با روستا نداشته باشد. پس بگذارید بدون مقدمه وارد بحث شویم... اگر یک بار طعم نان محلی که روی آتش طبخ می شود و یا چایی را که روی ذغال های گداخته دم می کشد را چشیده باشید، اگر بوی روستا به مشام شما خورده باشد و لبنیات تازه محلی را امتحان کرده باشید، اگر صبح با صدای خروس از خواب بیدار شده باشید و دست و صورتتان را بعد از یک پیاده روی حدود 100 متری در آب جاری یک نهر شسته باشید، و حتی اگر هیچکدام از این ها را تجربه نکرده باشید، دوست خواهید داشت که یک بار هم که شده اکسیژن خالص را تجربه کنید و در سایه یک درخت به برنامه های زندگی تان بیندیشید.

روستاگردی هم از جمله محورهای حوزه گردشگری بود که به همین منظور متولد شد و بعدها در آذربایجان غربی 135 روستا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شدند. یکی از این روستاها «رند» در 12 کیلومتری شهرستان ماکو است که با قرار گرفتن در زیر پوشش منطقه آزاد، پتانسیل هایش می تواند شکوفایی روزافزونی را ببیند. روستایی که درخت های گیلاس، آلبالو، هلو، سیب، زردآلو و گردو محاصره اش کرده اند و بوی گل ها و گیاهان دارویی و شفابخش اش فضا را پر می کند.

علاوه بر توصیف هایی که در بالا ذکرش رفت، می توان وجود آبشار «سو دره سی» و امکان گرفتن ماهی در رودخانه جاری اش را به جاذبه های روستا اضافه کرد. دشتی پر از گل های خودرو و رنگارنگ، هوس خوردن نان محلی به نام «یوخا» را در دل شما زنده می کند. همنشینی آب و کوهستان و درخت و حیات وحش، چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت... رند جلوه ای از بهشت افلاکی بر روی زمین است که با طبیعتی خیال انگیز و دلپذیر، هیچ چشمی را از زیبایی های خود سیراب نمی کند.


چشم به راه گردشگران هستیم

«موسی رندی» رئیس شورای اسلامی روستای رند از آمادگی فرهنگی و اجتماعی روستایشان برای پذیرایی از مهمانان و گردشگران می گوید و اضافه می کند: روستای ما از لحاظ تاریخی و طبیعی غنای بالایی داشته و از اورارتوها هم  یادگاری هایی در دل خود دارد.

وی اظهار می کند: اهالی روستا برای تبدیل شدن رند به روستای هدف گردشگری، آستین ها را بالا زده اند و آماده اند هر طرح و برنامه ای که برای توسعه گردشگری آن موثر است را اجرا کنند، از تغییر بافت فیزیکی منازل تا خارج کردن احشام از دل روستا به حاشیه آن.

رئیس شورای اسلامی روستای رند ادامه می دهد: در سیزه بدر و همچنین روزهایی که گردشگران زیادی برای استفاده از طبیعت منطقه به اینجا سفر می کنند، اهالی روستا اسباب آسایش آنان را فراهم کرده و حتی پس از ترک محل از سوی گردشگران، مردم رند خودجوش به جمع آوری زباله ها از طبیعت اقدام می کنند.

رند پایلوت گردشگری است

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو هم از موضوع پایلوت بودن «رند» به عنوان روستای هدف گردشگری می گوید و می افزاید: بافت تاریخی، فرهنگی و طبیعی رند از لحاظ گردشگری به همراه همنشینی دو بافت قدیمی و مدرن خانه های روستایی باعث انتخاب این روستا به عنوان پایلوت گردشگری بود.

وجود کلیساهای تاریخی و آسیاب های بادی و قرار گرفتن در دره ای زیبا با چشم اندازی بی نظیر از فاکتورهای دیگری بود که «علی بیننده» به آن اشاره و ادامه می دهد: مردم روستا علاقه مندی خوبی به کار نشان می دهند و این از مزایای انتخاب رند خواهد بود.

وی از اجرای دو طرح در بافت روستایی و طبیعی  می گوید و اعلام می کند: در داخل روستا طرح کاشانه مهمان اجرا می شود که گردشگران بتوانند حداقل 24 ساعت اسکان را در روستا تجربه کنند. خانه هایی را در روستا به این منظور شناسایی کرده ایم و در مرحله رایزنی در این مورد هستیم.

آسیاب بادی رند احیا می شود

بیننده اضافه می کند: علاوه بر آن سازمان منطقه آزاد ماکو در نظر دارد آسیاب بادی روستا را احیا و بازسازی کند که این مسئله هم در جذب گردشگر بی تاثیر نخواهد بود.

ساماندهی رودخانه «ساری سو» که از داخل روستا می گذرد، مورد بعدی است که بیننده به آن اشاره و می افزاید: احداث کافی شاپ، رستوران، انداختن قایق های تفریحی در آب و ایجاد سایر امکانات زیرساختی گردشگری را هم در دستور کار داریم.

«پنجشنبه جمعه های رند» هم از برنامه های دیگری است که مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو آن را عنوان و اظهار می کند: برگزاری چنین برنامه هایی باعث جذب حداکثری گردشگر در این روستا خواهد شد و امیدواریم همه برنامه ها در روزهای آینده عملیاتی شوند و از شهریور ماه نیز شاهد بهره برداری از کاشانه مهمان های رند خواهیم بود.

احداث خیابانی به نام خیابان قدم برای پیاده روی گردشگران، بازسازی بازار قدیمی رند و انجام کاوش های باستان شناسی در آینده ای نزدیک در این روستا هم از آخرین توضیحات بیننده درباره این روستای سحرانگیز بود.


منبع : http://www.makufz.org/نوشته شده توسط روستای رند در دوشنبه 2 تیر 1393 ساعت 09:15 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکومحفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم و ترجمه شده توسط تک بیست و وبلاگ تولز