تبلیغات
روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو - مطالب آذر 1392

روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو

چاشیر(کاشیر)

گیاهی  خود رو و ساقه دار و دارای برگهای ریز و سبز و سوزنی مانند شوید  که تقربیاً شبیه ریواس در دامنه کوه های بلند  می روید  و از طریق گرده افشانی تولید مثل می کند. فصل برداشت آن در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه می باشد که در موقع دور یا جمع آوری محصول قمست ساقه ی بلند را  می چینند که در هنگام چیندن ماده ی سفید رنگی ترواش می کند که بسیار حالت چسبندگی  دارد. این گیاه تلخ مزه است به همین خاطر قبل از استفاده آن را خوب تمیز می کنند  سپس با آب می جوشاند تا هم تلخی آن از بین برود و هم برای استفاده کمی نرم تر شود چرا که علاوه بر تلخی گیاه  بسیار سخت و سفت است. بعد آن را با آب و نمک مخلوط می کنند و در دبّه می ریزند  تا خوب جا بیافتد البته  بعضی از مردم  روستا از  سرکه هم برای جا افتادن و قابل مصرف بودن نیز  استفاده می کنند.  چاشیر به عنوان ترشی مخصوص در زمستان بر سر سفرهای روستائیان یافت می شود  شاید بتوان گفت که  به عنوان دسر ترشی استفاده می شود. 

اسانس این گیاه دارای اثرات ضد میکروبی است و عصاره برگ این گیاه نیز در تسکین درد دندان کاربرد دارد. جاشیر بازکننده مجاری ادراری است و در رفع مشکلات ادراری موثر است. همچنین بیماری‌های کلیوی را رفع کرده و مقوی سیستم دستگاه عصبی است و رعشه را برطرف می‌کند. از عصاره ریشه این گیاه در تهیه مواد آرایشی استفاده می‌شود.

در قدیم الایام از این گیاه بیشتر کشاورزان و دامدارانی که زمین زراعی کمتری داشتند برای خوراک دام نیز استفاده  می کردند. ولی متاسفانه به علت چرای بی رویه و غیر اصولی دامها نسل این گیاه مثمر ثمر دامی در منطقه در حال از بین رفتن است.

منبع: http://qaretappeh.blogfa.com/نوشته شده توسط روستای رند در شنبه 30 آذر 1392 ساعت 09:48 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

شرحی مختصر از زندگی شهید جعفر طجرلو رندی:

شهید جعفر طجرلو

هنرمند شهید جعفر طجرلو رندی در سال 1345 در یک خانواده ماکویی از روستای رند که  ساکن خوی بودند دیده به جهان گشود و دوران طفولیت را در آغوش پر مهر مادر سپری کرد و وارد دبستان شد و همیشه شاگرد ممتاز بود. کلاس پنجم ابتدائی را از محضر شهید معلم اسماعیل مختارپور کسب فیض نمود و رابطه دوستانه عمیقی بین معلم و شاگرد به وجود آمد. پس از طی دوران راهنمائی وارد هنرستان شهید رجائی خوی شد و در رشته برق به تحصیل ادامه داد. با شروع جنگ تحمیلی با وجود سن کم  عازم جبهه شد. دفعه اول در جبهه کردستان و بار دوم در جبهه پیرانشهر مأموریت خود را به نحو احسن انجام داد، تا اینکه در سال سوم هنرستان با شروع عملیات والفجر8 درسال 1364 عازم جنوب شد و در ادامه عملیات والفجر8 به فیض شهادت رسید…

منبع: http://jafartajarloo.blogfa.com/نوشته شده توسط روستای رند در دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت 10:17 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکومحفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم و ترجمه شده توسط تک بیست و وبلاگ تولز