تبلیغات
روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو - برداشت قارچ دنبلان در روستای رند :

روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو

برداشت قارچ دنبلان در روستای رند :

قارچ دنبلان

با توجه به آغاز بارندگی های بهاره و مساعد شدن شرایط رشد دنبلان ها، جمع آوری، خریدوفروش و مصرف این قارچ ها در رویشگاه های این قارچ در شهرستان ماکو و روستای رند  از رونق خاصی برخوردار شده است.

قارچ دنبلان

بخشی از خواص دارویی و پزشكی قارچ دنبلان بر اساس مستندات علمی و تحقیقات آزمایشگاهی و برخی دیگر در میان مردم مناطق مختلف و بر اساس تجربیات شخصی و در طول سال های متمادی به اثبات رسیده است. در طی نمونه برداری از قارچ های دنبلان در طی سال های گذشته، با مطرح كردن سوالاتی از مردم مناطق مختلف كشور، در مورد خواص این قارچ، مردم از آن به عنوان یك غذای نیروبخش و مقوی یاد كرده و تغذیه از آن در فصل بهار را برای جلوگیری از انواع بیماری ها در طول سال موثر میدانند. در میان مردم آذربایجان غربی اعتقاد بر اینست كه قارچ تاثیر چشمگیری در كاهش قندخون در میان مبتلایان به دیابت دارد. در شهر های مركزی و جنوبی كشور نیز از قارچ به عنوان غذایی مقوی و دارویی در درمان بیماری های چشمی یاد می شود. در حدیثی از رسول اكرم نقل شده است: قارچ دنبلان مائده ای از جانب خداوند و از گیاهان بهشتی بوده و مصرف آن برای بیماری های چشمی سودمند است (بحارالانوار، جلد 62، صفحه 145، حدیث 3). برخی از افراد محلی در  استان فارس نیز مصرف قارچ را در درمان عوارض پیری موثر دانسته و آن را به عنوان عامل جوانی می شناسند.بر اساس تحقیقات علمی انجام شده تاكنون تاثیرات آنتی بیوتیكی قارچ در برابر میكروب ها و عوامل بیماریزا، تاثیر آنتی اكسیدانی در برابر انواع عوامل سرطانزا و محافظت از كبد در برابر بیماری های كبدی به اثبات رسیده است. قارچ دُنبَلان نوعی قارچ خوراکی گرانقیمت و کمیاب است. این در گونه‌های مختلف به رنگهای قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه است ولی لذیذترین نوع آن دارای پوستهٔ سیاه‌رنگ است.
قارچ‌های دنبلان معمولاً دسته دسته در عمق 2۰ سانتیمتری در خاک و نزدیک به ریشه‌گیاهان  می‌رویند. کاشت آنها نتیجه مفید نداده‌است، ولی به حالت طبیعی در بسیاری از زمینهای معتدل دیده می‌شوند .


نوشته شده توسط روستای رند در جمعه 28 فروردین 1394 ساعت 09:26 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکومحفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم و ترجمه شده توسط تک بیست و وبلاگ تولز