تبلیغات
روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو - رند؛ جلوه ای از بهشت افلاک روی خاک

روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکو

رند؛ جلوه ای از بهشت افلاک روی خاک

بهشت ناشناخته ایران در ماکو است.
به گزارش سایت سازمان منطقه آزاد ماکو، روزنامه همشهری ویژه آذربایجان غربی در گزارشی به معرفی روستای «رند» از توابع شهرستان ماکو پرداخته است که متن این گزارش در ادامه می آید: کمتر می توان کسی را در آذربایجان غربی سراغ گرفت که رابطه ای با روستا نداشته باشد. پس بگذارید بدون مقدمه وارد بحث شویم... اگر یک بار طعم نان محلی که روی آتش طبخ می شود و یا چایی را که روی ذغال های گداخته دم می کشد را چشیده باشید، اگر بوی روستا به مشام شما خورده باشد و لبنیات تازه محلی را امتحان کرده باشید، اگر صبح با صدای خروس از خواب بیدار شده باشید و دست و صورتتان را بعد از یک پیاده روی حدود 100 متری در آب جاری یک نهر شسته باشید، و حتی اگر هیچکدام از این ها را تجربه نکرده باشید، دوست خواهید داشت که یک بار هم که شده اکسیژن خالص را تجربه کنید و در سایه یک درخت به برنامه های زندگی تان بیندیشید.

روستاگردی هم از جمله محورهای حوزه گردشگری بود که به همین منظور متولد شد و بعدها در آذربایجان غربی 135 روستا به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شدند. یکی از این روستاها «رند» در 12 کیلومتری شهرستان ماکو است که با قرار گرفتن در زیر پوشش منطقه آزاد، پتانسیل هایش می تواند شکوفایی روزافزونی را ببیند. روستایی که درخت های گیلاس، آلبالو، هلو، سیب، زردآلو و گردو محاصره اش کرده اند و بوی گل ها و گیاهان دارویی و شفابخش اش فضا را پر می کند.

علاوه بر توصیف هایی که در بالا ذکرش رفت، می توان وجود آبشار «سو دره سی» و امکان گرفتن ماهی در رودخانه جاری اش را به جاذبه های روستا اضافه کرد. دشتی پر از گل های خودرو و رنگارنگ، هوس خوردن نان محلی به نام «یوخا» را در دل شما زنده می کند. همنشینی آب و کوهستان و درخت و حیات وحش، چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنارش گذشت... رند جلوه ای از بهشت افلاکی بر روی زمین است که با طبیعتی خیال انگیز و دلپذیر، هیچ چشمی را از زیبایی های خود سیراب نمی کند.


چشم به راه گردشگران هستیم

«موسی رندی» رئیس شورای اسلامی روستای رند از آمادگی فرهنگی و اجتماعی روستایشان برای پذیرایی از مهمانان و گردشگران می گوید و اضافه می کند: روستای ما از لحاظ تاریخی و طبیعی غنای بالایی داشته و از اورارتوها هم  یادگاری هایی در دل خود دارد.

وی اظهار می کند: اهالی روستا برای تبدیل شدن رند به روستای هدف گردشگری، آستین ها را بالا زده اند و آماده اند هر طرح و برنامه ای که برای توسعه گردشگری آن موثر است را اجرا کنند، از تغییر بافت فیزیکی منازل تا خارج کردن احشام از دل روستا به حاشیه آن.

رئیس شورای اسلامی روستای رند ادامه می دهد: در سیزه بدر و همچنین روزهایی که گردشگران زیادی برای استفاده از طبیعت منطقه به اینجا سفر می کنند، اهالی روستا اسباب آسایش آنان را فراهم کرده و حتی پس از ترک محل از سوی گردشگران، مردم رند خودجوش به جمع آوری زباله ها از طبیعت اقدام می کنند.

رند پایلوت گردشگری است

مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو هم از موضوع پایلوت بودن «رند» به عنوان روستای هدف گردشگری می گوید و می افزاید: بافت تاریخی، فرهنگی و طبیعی رند از لحاظ گردشگری به همراه همنشینی دو بافت قدیمی و مدرن خانه های روستایی باعث انتخاب این روستا به عنوان پایلوت گردشگری بود.

وجود کلیساهای تاریخی و آسیاب های بادی و قرار گرفتن در دره ای زیبا با چشم اندازی بی نظیر از فاکتورهای دیگری بود که «علی بیننده» به آن اشاره و ادامه می دهد: مردم روستا علاقه مندی خوبی به کار نشان می دهند و این از مزایای انتخاب رند خواهد بود.

وی از اجرای دو طرح در بافت روستایی و طبیعی  می گوید و اعلام می کند: در داخل روستا طرح کاشانه مهمان اجرا می شود که گردشگران بتوانند حداقل 24 ساعت اسکان را در روستا تجربه کنند. خانه هایی را در روستا به این منظور شناسایی کرده ایم و در مرحله رایزنی در این مورد هستیم.

آسیاب بادی رند احیا می شود

بیننده اضافه می کند: علاوه بر آن سازمان منطقه آزاد ماکو در نظر دارد آسیاب بادی روستا را احیا و بازسازی کند که این مسئله هم در جذب گردشگر بی تاثیر نخواهد بود.

ساماندهی رودخانه «ساری سو» که از داخل روستا می گذرد، مورد بعدی است که بیننده به آن اشاره و می افزاید: احداث کافی شاپ، رستوران، انداختن قایق های تفریحی در آب و ایجاد سایر امکانات زیرساختی گردشگری را هم در دستور کار داریم.

«پنجشنبه جمعه های رند» هم از برنامه های دیگری است که مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو آن را عنوان و اظهار می کند: برگزاری چنین برنامه هایی باعث جذب حداکثری گردشگر در این روستا خواهد شد و امیدواریم همه برنامه ها در روزهای آینده عملیاتی شوند و از شهریور ماه نیز شاهد بهره برداری از کاشانه مهمان های رند خواهیم بود.

احداث خیابانی به نام خیابان قدم برای پیاده روی گردشگران، بازسازی بازار قدیمی رند و انجام کاوش های باستان شناسی در آینده ای نزدیک در این روستا هم از آخرین توضیحات بیننده درباره این روستای سحرانگیز بود.


منبع : http://www.makufz.org/نوشته شده توسط روستای رند در دوشنبه 2 تیر 1393 ساعت 09:15 ب.ظ | لینک ثابت نظرات |

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ روستای رند ، روستای نمونه گردشگری منطقه آزاد ماکومحفوظ می باشد.
طراحی شده توسط یاس تم و ترجمه شده توسط تک بیست و وبلاگ تولز